averageperson.euÉn statistisk standard, 27 lande
Udforsk data

Side om side

Den Europæiske Union og Slovakiet

Det samme spørgsmål stillet to gange. Tal, der kan opdeles efter alder eller køn, følger knapperne i begge spalter; resten bliver på landsplan og siger det.

Byt side

Slovakiet

Den største forskel er Boligudgifter over 40% af indkomsten: Den Europæiske Union 7,7 % mod Slovakiet 3,5 %, 4,2 point imellem.

Alderalle aldre
Køn

Ét spørgsmål pr. række

Det svage mærke på hver søjle er tallet for EU27.

Tal
Den Europæiske Union
Slovakiet

Mennesker

44,9 år
43,0 år
81,5 år
78,4 år
450,6 mio.
5,4 mio.
110 pr. km²
111 pr. km²
51,0 %
51,1 %
14,4 %
4,0 %
10,4 %
1,1 %

Penge og arbejde

22.939 €
12.990 €
25.952 €
13.857 €
29.954 €
18.097 €
43.658 €
24.240 €
76,1 %
78,1 %
6,0 %
5,4 %
37,3 timer
39,5 timer
16,3 %
12,2 %
7,7 %
3,5 %
41.700 €
25.060 €

Familie og bolig

2,3
3,1
28,7 %
42,1 %
1,34
1,46
68,5 %
93,8 %

Sundhed og hverdag

507 pr. 100.000 indbyggere
558 pr. 100.000 indbyggere
374 pr. 100.000 indbyggere
395 pr. 100.000 indbyggere

Uddannelse

36,9 %
29,8 %
42,4 pr. 1.000 indbyggere
26,0 pr. 1.000 indbyggere

Offentlige udgifter

19.707 €
11.394 €
16.198 €
9.259 €
81,7 %
61,4 %

Land og infrastruktur

4.225.104 km²
49.035 km²
49,1 pr. 1.000 km²
74,5 pr. 1.000 km²
18,6 pr. 1.000 km²
17,8 pr. 1.000 km²
584 pr. 1.000 indbyggere
512 pr. 1.000 indbyggere
94,8 %
92,5 %
6,73
2,7

Miljø

26,2 %
16,3 %

Hvor €100 af de offentlige udgifter går hen

Hver euro, det offentlige bruger, fordelt på de ti funktioner, alle 27 lande rapporterer efter. Åbn en række for rangordenen af de 27 og for, hvad der ligger i funktionen.

Den Europæiske Union

Slovakiet

Funktion
Den Europæiske Union
Slovakiet
12,4 %
11,5 %
3,0 %
2,9 %
3,5 %
4,9 %
10,8 %
11,5 %
1,7 %
1,6 %
1,5 %
1,0 %
15,0 %
14,6 %
2,4 %
2,4 %
9,7 %
10,8 %
40,0 %
38,8 %

Referenceår 2024. Samlede offentlige udgifter 100,00 € i hver søjle, så de ti andele altid giver hundrede.

Ofte stillede spørgsmål: Den Europæiske Union og Slovakiet

  1. Hvor bor der flest: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Den Europæiske Union: 450,6 mio.. Slovakiet: 5,4 mio.. Forskellen er 83,15×. Personer med sædvanlig bopæl i landet den 1. januar. Eurostat · Indbyggere og Kvinder i befolkningen · 2025. Se tallet

  2. Hvilket land dækker mest areal: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Den Europæiske Union: 4.225.104. Slovakiet: 49.035. Forskellen er 86,17×. Landets samlede areal, indre farvande medregnet. Eurostat · Landareal og Indbyggere pr. kvadratkilometer · 2026. Se tallet

  3. Hvor er flere indbyggere født i udlandet: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Den Europæiske Union: 14,4 %. Slovakiet: 4,0 %. Forskellen er 10,4 point. Andel af indbyggerne født i et andet land. Eurostat registrerer fødeland, ikke etnicitet. Eurostat · Født i udlandet og Født uden for EU · 2025. Se tallet

  4. Hvor æder boligudgifterne mest af indkomsten: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Den Europæiske Union: 7,7 %. Slovakiet: 3,5 %. Forskellen er 4,2 point. Andel hvis boligudgifter overstiger 40% af den disponible indkomst. Eurostat · Boligudgifter over 40% af indkomsten · 2025. Se tallet

  5. Hvem bruger mest på sundhed pr. indbygger: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Den Europæiske Union: 2.959 €. Slovakiet: 1.663 €. Forskellen er 77,9%. Hospitaler, læger, medicin og medicinsk udstyr samt folkesundhedsprogrammer. Eurostat · Offentlige udgifter efter funktion · 2024. Se tallet

  6. Hvem har mest at bruge, den typiske person i Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Den Europæiske Union: 22.939 €. Slovakiet: 12.990 €. Forskellen er 76,6%. Median ækvivaleret disponibel indkomst: husstandens indkomst efter skat og overførsler divideret med husstandens størrelse på den modificerede OECD-skala. Hvad én person har at bruge — ikke en løn. Eurostat · Disponibel indkomst pr. person, Gennemsnitlig nettoindkomst og Disponibel indkomst efter alder · 2025. Se tallet

  7. Hvor er der flest studerende pr. 1.000 indbyggere: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Den Europæiske Union: 42,4. Slovakiet: 26,0. Forskellen er 63,1%. Personer under videregående uddannelse, pr. 1.000 indbyggere. Eurostat · Studerende og Studerende pr. 1.000 indbyggere · 2024. Se tallet

  8. Hvor kommer mest energi fra vedvarende kilder: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Den Europæiske Union: 26,2 %. Slovakiet: 16,3 %. Forskellen er 9,9 point. Andel af det endelige energiforbrug der kommer fra vedvarende kilder. Eurostat · Vedvarende energi · 2025. Se tallet

  9. Hvor har flere husstande børn: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Slovakiet: 42,1 %. Den Europæiske Union: 28,7 %. Forskellen er 13,4 point. Andel af private husstande med mindst ét hjemmeboende barn. Eurostat · Husstande med børn · 2025. Se tallet

  10. Hvor er der flest hospitalssenge pr. 100.000 indbyggere: Den Europæiske Union eller Slovakiet?

    Slovakiet: 558. Den Europæiske Union: 507. Forskellen er 9,9%. Senge til rådighed på hospitaler, pr. 100.000 indbyggere. Eurostat · Hospitalssenge · 2024. Se tallet

Medianer hvor det kan lade sig gøre, gennemsnit pr. indbygger for udgifterne. Denne person er sat sammen af offentliggjort statistik og er ikke den mest almindelige person i landet.