averageperson.euÉn statistisk standard, 27 lande
Udforsk data

Side om side

Malta og Den Europæiske Union

Det samme spørgsmål stillet to gange. Tal, der kan opdeles efter alder eller køn, følger knapperne i begge spalter; resten bliver på landsplan og siger det.

Byt side

Malta

Den største forskel er Offentlige udgifter til dem: Den Europæiske Union 19.707 € mod Malta 15.335 €, 28,5% imellem.

Alderalle aldre
Køn

Ét spørgsmål pr. række

Det svage mærke på hver søjle er tallet for EU27.

Tal
Malta
Den Europæiske Union

Mennesker

40,0 år
44,9 år
83,0 år
81,5 år
574,3 t
450,6 mio.
1.835 pr. km²
110 pr. km²
46,9 %
51,0 %
32,0 %
14,4 %
24,6 %
10,4 %

Penge og arbejde

22.034 €
22.939 €
24.808 €
25.952 €
25.273 €
29.954 €
32.868 €
43.658 €
83,6 %
76,1 %
3,1 %
6,0 %
39,5 timer
37,3 timer
16,9 %
16,3 %
6,0 %
7,7 %
42.390 €
41.700 €

Familie og bolig

2,4
2,3
27,0 %
28,7 %
1,01
1,34
70,9 %
68,5 %

Sundhed og hverdag

391 pr. 100.000 indbyggere
507 pr. 100.000 indbyggere
463 pr. 100.000 indbyggere
374 pr. 100.000 indbyggere

Uddannelse

37,7 %
36,9 %
39,5 pr. 1.000 indbyggere
42,4 pr. 1.000 indbyggere

Offentlige udgifter

15.335 €
19.707 €
12.015 €
16.198 €
46,4 %
81,7 %

Land og infrastruktur

316 km²
4.225.104 km²
0,0 pr. 1.000 km²
18,6 pr. 1.000 km²
571 pr. 1.000 indbyggere
584 pr. 1.000 indbyggere
97,8 %
94,8 %
20,09
6,73

Miljø

18,8 %
26,2 %

Hvor €100 af de offentlige udgifter går hen

Hver euro, det offentlige bruger, fordelt på de ti funktioner, alle 27 lande rapporterer efter. Åbn en række for rangordenen af de 27 og for, hvad der ligger i funktionen.

Malta

Den Europæiske Union

Funktion
Malta
Den Europæiske Union
13,3 %
12,4 %
1,4 %
3,0 %
3,9 %
3,5 %
20,3 %
10,8 %
3,3 %
1,7 %
1,7 %
1,5 %
13,4 %
15,0 %
3,9 %
2,4 %
12,6 %
9,7 %
26,1 %
40,0 %

Referenceår 2024. Samlede offentlige udgifter 100,00 € i hver søjle, så de ti andele altid giver hundrede.

Ofte stillede spørgsmål: Malta og Den Europæiske Union

  1. Hvilket land dækker mest areal: Malta eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 4.225.104. Malta: 316. Forskellen er 13.370,58×. Landets samlede areal, indre farvande medregnet. Eurostat · Landareal og Indbyggere pr. kvadratkilometer · 2026. Se tallet

  2. Hvor bor der flest: Malta eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 450,6 mio.. Malta: 574,3 t. Forskellen er 784,76×. Personer med sædvanlig bopæl i landet den 1. januar. Eurostat · Indbyggere og Kvinder i befolkningen · 2025. Se tallet

  3. Hvor er der tættest befolket: Malta eller Den Europæiske Union?

    Malta: 1.835. Den Europæiske Union: 110. Forskellen er 16,69×. Indbyggere pr. kvadratkilometer af det samlede areal. Eurostat · Landareal og Indbyggere pr. kvadratkilometer · 2026. Se tallet

  4. Hvor er flere indbyggere født i udlandet: Malta eller Den Europæiske Union?

    Malta: 32,0 %. Den Europæiske Union: 14,4 %. Forskellen er 17,6 point. Andel af indbyggerne født i et andet land. Eurostat registrerer fødeland, ikke etnicitet. Eurostat · Født i udlandet og Født uden for EU · 2025. Se tallet

  5. Hvem bruger den største del af budgettet på forsvar: Malta eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 3,0 %. Malta: 1,4 %. Forskellen er 1,6 point. Forsvaret, militært materiel, militær bistand i udlandet og forsvarsforskning. Eurostat · Offentlige udgifter efter funktion · 2024. Se tallet

  6. Hvor er ledigheden højest: Malta eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 6,0 %. Malta: 3,1 %. Forskellen er 2,9 point. Andel af de 15- til 74-årige i arbejdsstyrken, der er uden arbejde og søger det. Eurostat · Uden arbejde · 2025. Se tallet

  7. Hvor kommer mest energi fra vedvarende kilder: Malta eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 26,2 %. Malta: 18,8 %. Forskellen er 7,4 point. Andel af det endelige energiforbrug der kommer fra vedvarende kilder. Eurostat · Vedvarende energi · 2025. Se tallet

  8. Hvor er der flest hospitalssenge pr. 100.000 indbyggere: Malta eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 507. Malta: 391. Forskellen er 29,9%. Senge til rådighed på hospitaler, pr. 100.000 indbyggere. Eurostat · Hospitalssenge · 2024. Se tallet

  9. Hvor fødes der flest børn pr. kvinde: Malta eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 1,34. Malta: 1,01. Forskellen er 32,7%. Antal børn en kvinde ville føde gennem livet med de aldersbestemte fødselsrater, der gælder i dag. Eurostat · Børn pr. kvinde og Alder ved første barn · 2024. Se tallet

  10. Hvor er der flest studerende pr. 1.000 indbyggere: Malta eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 42,4. Malta: 39,5. Forskellen er 7,3%. Personer under videregående uddannelse, pr. 1.000 indbyggere. Eurostat · Studerende og Studerende pr. 1.000 indbyggere · 2024. Se tallet

Medianer hvor det kan lade sig gøre, gennemsnit pr. indbygger for udgifterne. Denne person er sat sammen af offentliggjort statistik og er ikke den mest almindelige person i landet.