averageperson.euÉn statistisk standard, 27 lande
Udforsk data

Side om side

Rumænien og Ungarn

Det samme spørgsmål stillet to gange. Tal, der kan opdeles efter alder eller køn, følger knapperne i begge spalter; resten bliver på landsplan og siger det.

Byt side

Rumænien

Ungarn

Den største forskel er Med en videregående uddannelse: Ungarn 31,6 % mod Rumænien 19,5 %, 12,1 point imellem.

Alderalle aldre
Køn

Ét spørgsmål pr. række

Det svage mærke på hver søjle er tallet for EU27.

Tal
Rumænien
Ungarn

Mennesker

44,1 år
44,8 år
76,5 år
76,8 år
19 mio.
9,5 mio.
81,3 pr. km²
105 pr. km²
51,2 %
51,7 %
6,2 %
7,3 %
4,5 %
3,6 %

Penge og arbejde

8.187 €
8.792 €
8.748 €
10.211 €
13.877 €
15.432 €
23.722 €
23.206 €
825 €
906 €
69,0 %
81,1 %
6,1 %
4,4 %
40,0 timer
39,5 timer
18,4 %
14,0 %
5,0 %
5,3 %
19.960 €
23.000 €

Familie og bolig

2,5
2,3
34,1 %
29,9 %
1,39
1,41
93,2 %
89,8 %

Sundhed og hverdag

731 pr. 100.000 indbyggere
637 pr. 100.000 indbyggere
381 pr. 100.000 indbyggere
371 pr. 100.000 indbyggere
789 pr. 100.000 indbyggere
682 pr. 100.000 indbyggere

Uddannelse

19,5 %
31,6 %
28,6 pr. 1.000 indbyggere
32,4 pr. 1.000 indbyggere

Offentlige udgifter

8.028 €
10.135 €
5.339 €
7.594 €
59,3 %
74,6 %

Land og infrastruktur

238.398 km²
93.012 km²
45,3 pr. 1.000 km²
81,5 pr. 1.000 km²
4,9 pr. 1.000 km²
20,8 pr. 1.000 km²
461 pr. 1.000 indbyggere
461 pr. 1.000 indbyggere
95,5 %
93,9 %
1,56
3,47

Miljø

25,6 %
19,6 %
29,7 %
22,9 %

Hvor €100 af de offentlige udgifter går hen

Hver euro, det offentlige bruger, fordelt på de ti funktioner, alle 27 lande rapporterer efter. Åbn en række for rangordenen af de 27 og for, hvad der ligger i funktionen.

Rumænien

Ungarn

Funktion
Rumænien
Ungarn
13,5 %
21,2 %
3,8 %
4,2 %
6,5 %
3,7 %
15,6 %
16,3 %
2,0 %
0,8 %
3,5 %
2,0 %
12,0 %
10,0 %
2,5 %
5,2 %
9,3 %
10,4 %
31,4 %
26,0 %

Referenceår 2024. Samlede offentlige udgifter 100,00 € i hver søjle, så de ti andele altid giver hundrede.

Ofte stillede spørgsmål: Rumænien og Ungarn

  1. Hvem bruger den største del på miljøbeskyttelse: Rumænien eller Ungarn?

    Rumænien: 2,0 %. Ungarn: 0,8 %. Forskellen er 1,2 point. Affald og spildevand, bekæmpelse af forurening, biodiversitet og landskabsbeskyttelse. Eurostat · Offentlige udgifter efter funktion · 2024. Se tallet

  2. Hvilket land dækker mest areal: Rumænien eller Ungarn?

    Rumænien: 238.398. Ungarn: 93.012. Forskellen er 2,56×. Landets samlede areal, indre farvande medregnet. Eurostat · Landareal og Indbyggere pr. kvadratkilometer · 2026. Se tallet

  3. Hvem bruger den største del på fritid og kultur: Rumænien eller Ungarn?

    Ungarn: 5,2 %. Rumænien: 2,5 %. Forskellen er 2,7 point. Sport og fritid, biblioteker, museer, radio og tv samt trossamfund. Eurostat · Offentlige udgifter efter funktion · 2024. Se tallet

  4. Hvor bor der flest: Rumænien eller Ungarn?

    Rumænien: 19 mio.. Ungarn: 9,5 mio.. Forskellen er 99,6%. Personer med sædvanlig bopæl i landet den 1. januar. Eurostat · Indbyggere og Kvinder i befolkningen · 2025. Se tallet

  5. Hvor er der mest jernbane pr. 1.000 km²: Rumænien eller Ungarn?

    Ungarn: 81,5. Rumænien: 45,3. Forskellen er 80,0%. Jernbane i brug pr. 1.000 kvadratkilometer af landet. Eurostat · Jernbanenet og Jernbanetæthed · 2024. Se tallet

  6. Hvor har flere voksne en videregående uddannelse: Rumænien eller Ungarn?

    Ungarn: 31,6 %. Rumænien: 19,5 %. Forskellen er 12,1 point. Andel voksne hvis højest fuldførte uddannelse er en universitetsuddannelse eller anden videregående uddannelse. Eurostat · Med en videregående uddannelse · 2025. Se tallet

  7. Hvor er ledigheden højest: Rumænien eller Ungarn?

    Rumænien: 6,1 %. Ungarn: 4,4 %. Forskellen er 1,7 point. Andel af de 15- til 74-årige i arbejdsstyrken, der er uden arbejde og søger det. Eurostat · Uden arbejde · 2025. Se tallet

  8. Hvor kommer mest energi fra vedvarende kilder: Rumænien eller Ungarn?

    Rumænien: 25,6 %. Ungarn: 19,6 %. Forskellen er 6,0 point. Andel af det endelige energiforbrug der kommer fra vedvarende kilder. Eurostat · Vedvarende energi · 2025. Se tallet

  9. Hvor er der flest hospitalssenge pr. 100.000 indbyggere: Rumænien eller Ungarn?

    Rumænien: 731. Ungarn: 637. Forskellen er 14,7%. Senge til rådighed på hospitaler, pr. 100.000 indbyggere. Eurostat · Hospitalssenge · 2024. Se tallet

  10. Hvor har flere husstande børn: Rumænien eller Ungarn?

    Rumænien: 34,1 %. Ungarn: 29,9 %. Forskellen er 4,2 point. Andel af private husstande med mindst ét hjemmeboende barn. Eurostat · Husstande med børn · 2025. Se tallet

Medianer hvor det kan lade sig gøre, gennemsnit pr. indbygger for udgifterne. Denne person er sat sammen af offentliggjort statistik og er ikke den mest almindelige person i landet.