averageperson.euÉn statistisk standard, 27 lande
Udforsk data

Side om side

Den Europæiske Union og Rumænien

Det samme spørgsmål stillet to gange. Tal, der kan opdeles efter alder eller køn, følger knapperne i begge spalter; resten bliver på landsplan og siger det.

Byt side

Rumænien

Den største forskel er Disponibel indkomst pr. person: Den Europæiske Union 22.939 € mod Rumænien 8.187 €, 2,80× imellem.

Alderalle aldre
Køn

Ét spørgsmål pr. række

Det svage mærke på hver søjle er tallet for EU27.

Tal
Den Europæiske Union
Rumænien

Mennesker

44,9 år
44,1 år
81,5 år
76,5 år
450,6 mio.
19 mio.
110 pr. km²
81,3 pr. km²
51,0 %
51,2 %
14,4 %
6,2 %
10,4 %
4,5 %

Penge og arbejde

22.939 €
8.187 €
25.952 €
8.748 €
29.954 €
13.877 €
43.658 €
23.722 €
76,1 %
69,0 %
6,0 %
6,1 %
37,3 timer
40,0 timer
16,3 %
18,4 %
7,7 %
5,0 %
41.700 €
19.960 €

Familie og bolig

2,3
2,5
28,7 %
34,1 %
1,34
1,39
68,5 %
93,2 %

Sundhed og hverdag

507 pr. 100.000 indbyggere
731 pr. 100.000 indbyggere
374 pr. 100.000 indbyggere
381 pr. 100.000 indbyggere

Uddannelse

36,9 %
19,5 %
42,4 pr. 1.000 indbyggere
28,6 pr. 1.000 indbyggere

Offentlige udgifter

19.707 €
8.028 €
16.198 €
5.339 €
81,7 %
59,3 %

Land og infrastruktur

4.225.104 km²
238.398 km²
49,1 pr. 1.000 km²
45,3 pr. 1.000 km²
18,6 pr. 1.000 km²
4,9 pr. 1.000 km²
584 pr. 1.000 indbyggere
461 pr. 1.000 indbyggere
94,8 %
95,5 %
6,73
1,56

Miljø

26,2 %
25,6 %

Hvor €100 af de offentlige udgifter går hen

Hver euro, det offentlige bruger, fordelt på de ti funktioner, alle 27 lande rapporterer efter. Åbn en række for rangordenen af de 27 og for, hvad der ligger i funktionen.

Den Europæiske Union

Rumænien

Funktion
Den Europæiske Union
Rumænien
12,4 %
13,5 %
3,0 %
3,8 %
3,5 %
6,5 %
10,8 %
15,6 %
1,7 %
2,0 %
1,5 %
3,5 %
15,0 %
12,0 %
2,4 %
2,5 %
9,7 %
9,3 %
40,0 %
31,4 %

Referenceår 2024. Samlede offentlige udgifter 100,00 € i hver søjle, så de ti andele altid giver hundrede.

Ofte stillede spørgsmål: Den Europæiske Union og Rumænien

  1. Hvor bor der flest: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Den Europæiske Union: 450,6 mio.. Rumænien: 19 mio.. Forskellen er 23,66×. Personer med sædvanlig bopæl i landet den 1. januar. Eurostat · Indbyggere og Kvinder i befolkningen · 2025. Se tallet

  2. Hvilket land dækker mest areal: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Den Europæiske Union: 4.225.104. Rumænien: 238.398. Forskellen er 17,72×. Landets samlede areal, indre farvande medregnet. Eurostat · Landareal og Indbyggere pr. kvadratkilometer · 2026. Se tallet

  3. Hvem bruger mest på sundhed pr. indbygger: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Den Europæiske Union: 2.959 €. Rumænien: 961 €. Forskellen er 3,08×. Hospitaler, læger, medicin og medicinsk udstyr samt folkesundhedsprogrammer. Eurostat · Offentlige udgifter efter funktion · 2024. Se tallet

  4. Hvor opkræves der mest skat pr. indbygger: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Den Europæiske Union: 16.198 €. Rumænien: 5.339 €. Forskellen er 3,03×. Skatter og nettobidrag til sociale ordninger modtaget af offentlig forvaltning og service, pr. indbygger. Eurostat · Skatteprovenu pr. person · 2024. Se tallet

  5. Hvem har mest at bruge, den typiske person i Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Den Europæiske Union: 22.939 €. Rumænien: 8.187 €. Forskellen er 2,80×. Median ækvivaleret disponibel indkomst: husstandens indkomst efter skat og overførsler divideret med husstandens størrelse på den modificerede OECD-skala. Hvad én person har at bruge — ikke en løn. Eurostat · Disponibel indkomst pr. person, Gennemsnitlig nettoindkomst og Disponibel indkomst efter alder · 2025. Se tallet

  6. Hvor er flere indbyggere født i udlandet: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Den Europæiske Union: 14,4 %. Rumænien: 6,2 %. Forskellen er 8,2 point. Andel af indbyggerne født i et andet land. Eurostat registrerer fødeland, ikke etnicitet. Eurostat · Født i udlandet og Født uden for EU · 2025. Se tallet

  7. Hvor har flere voksne en videregående uddannelse: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Den Europæiske Union: 36,9 %. Rumænien: 19,5 %. Forskellen er 17,4 point. Andel voksne hvis højest fuldførte uddannelse er en universitetsuddannelse eller anden videregående uddannelse. Eurostat · Med en videregående uddannelse · 2025. Se tallet

  8. Hvor er der flest hospitalssenge pr. 100.000 indbyggere: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Rumænien: 731. Den Europæiske Union: 507. Forskellen er 44,0%. Senge til rådighed på hospitaler, pr. 100.000 indbyggere. Eurostat · Hospitalssenge · 2024. Se tallet

  9. Hvor ejer flere deres egen bolig: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Rumænien: 93,2 %. Den Europæiske Union: 68,5 %. Forskellen er 24,7 point. Andel der bor i en bolig, husstanden selv ejer, med eller uden realkreditlån. Eurostat · Bor i egen bolig · 2025. Se tallet

  10. Hvor kommer mest energi fra vedvarende kilder: Den Europæiske Union eller Rumænien?

    Den Europæiske Union: 26,2 %. Rumænien: 25,6 %. Forskellen er 0,6 point. Andel af det endelige energiforbrug der kommer fra vedvarende kilder. Eurostat · Vedvarende energi · 2025. Se tallet

Medianer hvor det kan lade sig gøre, gennemsnit pr. indbygger for udgifterne. Denne person er sat sammen af offentliggjort statistik og er ikke den mest almindelige person i landet.