averageperson.euÉn statistisk standard, 27 lande
Udforsk data

Side om side

Rumænien og Den Europæiske Union

Det samme spørgsmål stillet to gange. Tal, der kan opdeles efter alder eller køn, følger knapperne i begge spalter; resten bliver på landsplan og siger det.

Byt side

Rumænien

Den største forskel er Disponibel indkomst pr. person: Den Europæiske Union 22.939 € mod Rumænien 8.187 €, 2,80× imellem.

Alderalle aldre
Køn

Ét spørgsmål pr. række

Det svage mærke på hver søjle er tallet for EU27.

Tal
Rumænien
Den Europæiske Union

Mennesker

44,1 år
44,9 år
76,5 år
81,5 år
19 mio.
450,6 mio.
81,3 pr. km²
110 pr. km²
51,2 %
51,0 %
6,2 %
14,4 %
4,5 %
10,4 %

Penge og arbejde

8.187 €
22.939 €
8.748 €
25.952 €
13.877 €
29.954 €
23.722 €
43.658 €
69,0 %
76,1 %
6,1 %
6,0 %
40,0 timer
37,3 timer
18,4 %
16,3 %
5,0 %
7,7 %
19.960 €
41.700 €

Familie og bolig

2,5
2,3
34,1 %
28,7 %
1,39
1,34
93,2 %
68,5 %

Sundhed og hverdag

731 pr. 100.000 indbyggere
507 pr. 100.000 indbyggere
381 pr. 100.000 indbyggere
374 pr. 100.000 indbyggere

Uddannelse

19,5 %
36,9 %
28,6 pr. 1.000 indbyggere
42,4 pr. 1.000 indbyggere

Offentlige udgifter

8.028 €
19.707 €
5.339 €
16.198 €
59,3 %
81,7 %

Land og infrastruktur

238.398 km²
4.225.104 km²
45,3 pr. 1.000 km²
49,1 pr. 1.000 km²
4,9 pr. 1.000 km²
18,6 pr. 1.000 km²
461 pr. 1.000 indbyggere
584 pr. 1.000 indbyggere
95,5 %
94,8 %
1,56
6,73

Miljø

25,6 %
26,2 %

Hvor €100 af de offentlige udgifter går hen

Hver euro, det offentlige bruger, fordelt på de ti funktioner, alle 27 lande rapporterer efter. Åbn en række for rangordenen af de 27 og for, hvad der ligger i funktionen.

Rumænien

Den Europæiske Union

Funktion
Rumænien
Den Europæiske Union
13,5 %
12,4 %
3,8 %
3,0 %
6,5 %
3,5 %
15,6 %
10,8 %
2,0 %
1,7 %
3,5 %
1,5 %
12,0 %
15,0 %
2,5 %
2,4 %
9,3 %
9,7 %
31,4 %
40,0 %

Referenceår 2024. Samlede offentlige udgifter 100,00 € i hver søjle, så de ti andele altid giver hundrede.

Ofte stillede spørgsmål: Rumænien og Den Europæiske Union

  1. Hvor bor der flest: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 450,6 mio.. Rumænien: 19 mio.. Forskellen er 23,66×. Personer med sædvanlig bopæl i landet den 1. januar. Eurostat · Indbyggere og Kvinder i befolkningen · 2025. Se tallet

  2. Hvilket land dækker mest areal: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 4.225.104. Rumænien: 238.398. Forskellen er 17,72×. Landets samlede areal, indre farvande medregnet. Eurostat · Landareal og Indbyggere pr. kvadratkilometer · 2026. Se tallet

  3. Hvem bruger mest på sundhed pr. indbygger: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 2.959 €. Rumænien: 961 €. Forskellen er 3,08×. Hospitaler, læger, medicin og medicinsk udstyr samt folkesundhedsprogrammer. Eurostat · Offentlige udgifter efter funktion · 2024. Se tallet

  4. Hvor opkræves der mest skat pr. indbygger: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 16.198 €. Rumænien: 5.339 €. Forskellen er 3,03×. Skatter og nettobidrag til sociale ordninger modtaget af offentlig forvaltning og service, pr. indbygger. Eurostat · Skatteprovenu pr. person · 2024. Se tallet

  5. Hvem har mest at bruge, den typiske person i Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 22.939 €. Rumænien: 8.187 €. Forskellen er 2,80×. Median ækvivaleret disponibel indkomst: husstandens indkomst efter skat og overførsler divideret med husstandens størrelse på den modificerede OECD-skala. Hvad én person har at bruge — ikke en løn. Eurostat · Disponibel indkomst pr. person, Gennemsnitlig nettoindkomst og Disponibel indkomst efter alder · 2025. Se tallet

  6. Hvilken regering bruger mest pr. indbygger: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 19.707 €. Rumænien: 8.028 €. Forskellen er 2,45×. Samlede udgifter i offentlig forvaltning og service divideret med befolkningen: alle forvaltningsniveauer under ét. Eurostat · Offentlige udgifter efter funktion · 2024. Se tallet

  7. Hvor har flere voksne en videregående uddannelse: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 36,9 %. Rumænien: 19,5 %. Forskellen er 17,4 point. Andel voksne hvis højest fuldførte uddannelse er en universitetsuddannelse eller anden videregående uddannelse. Eurostat · Med en videregående uddannelse · 2025. Se tallet

  8. Hvor er der flest hospitalssenge pr. 100.000 indbyggere: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Rumænien: 731. Den Europæiske Union: 507. Forskellen er 44,0%. Senge til rådighed på hospitaler, pr. 100.000 indbyggere. Eurostat · Hospitalssenge · 2024. Se tallet

  9. Hvor ejer flere deres egen bolig: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Rumænien: 93,2 %. Den Europæiske Union: 68,5 %. Forskellen er 24,7 point. Andel der bor i en bolig, husstanden selv ejer, med eller uden realkreditlån. Eurostat · Bor i egen bolig · 2025. Se tallet

  10. Hvor kommer mest energi fra vedvarende kilder: Rumænien eller Den Europæiske Union?

    Den Europæiske Union: 26,2 %. Rumænien: 25,6 %. Forskellen er 0,6 point. Andel af det endelige energiforbrug der kommer fra vedvarende kilder. Eurostat · Vedvarende energi · 2025. Se tallet

Medianer hvor det kan lade sig gøre, gennemsnit pr. indbygger for udgifterne. Denne person er sat sammen af offentliggjort statistik og er ikke den mest almindelige person i landet.