averageperson.euYksi tilastostandardi, 27 maata
Tutustu tietoihin

Rinnakkain

Euroopan unioni ja Slovakia

Sama kysymys esitetään jokaiselle sarakkeelle. Luvut, jotka eritellään iän tai sukupuolen mukaan, seuraavat säätimiä; loput pysyvät koko maan lukuina ja kertovat sen.

Vaihda puolet

Slovakia

Suurin ero on Asumismenot yli 40 % tuloista: Euroopan unioni 7,7 % vastaan Slovakia 3,5 %, eroa 4,2 prosenttiyksikköä.

Ikäkaikki iät
Sukupuoli

Yksi kysymys riviä kohti

Kunkin palkin vaalea viiva on EU27:n luku.

Luku
Euroopan unioni
Slovakia

Ihmiset

44,9 vuotta
43,0 vuotta
81,5 vuotta
78,4 vuotta
450,6 milj.
5,4 milj.
110 km² kohti
111 km² kohti
51,0 %
51,1 %
14,4 %
4,0 %
10,4 %
1,1 %

Raha ja työ

22 939 €
12 990 €
25 952 €
13 857 €
29 954 €
18 097 €
43 658 €
24 240 €
76,1 %
78,1 %
6,0 %
5,4 %
37,3 tuntia
39,5 tuntia
16,3 %
12,2 %
7,7 %
3,5 %
41 700 €
25 060 €

Perhe ja koti

2,3
3,1
28,7 %
42,1 %
1,34
1,46
68,5 %
93,8 %

Terveys ja arki

507 100 000 asukasta kohti
558 100 000 asukasta kohti
374 100 000 asukasta kohti
395 100 000 asukasta kohti

Koulutus

36,9 %
29,8 %
42,4 1 000 asukasta kohti
26,0 1 000 asukasta kohti

Julkiset menot

19 707 €
11 394 €
16 198 €
9 259 €
81,7 %
61,4 %

Maa ja infrastruktuuri

4 225 104 km²
49 035 km²
49,1 1 000 km² kohti
74,5 1 000 km² kohti
18,6 1 000 km² kohti
17,8 1 000 km² kohti
584 1 000 asukasta kohti
512 1 000 asukasta kohti
94,8 %
92,5 %
6,73
2,7

Ympäristö

26,2 %
16,3 %

Mihin 100 euroa julkisia menoja kuluu

Jokainen euro, jonka kukin julkisyhteisö käyttää, jaettuna kymmeneen tehtävään, joista kaikki 27 maata raportoivat. Avaa rivi nähdäksesi 27 maan järjestyksen ja sen, mitä tehtävän sisällä on.

Euroopan unioni

Slovakia

Tehtävä
Euroopan unioni
Slovakia
12,4 %
11,5 %
3,0 %
2,9 %
3,5 %
4,9 %
10,8 %
11,5 %
1,7 %
1,6 %
1,5 %
1,0 %
15,0 %
14,6 %
2,4 %
2,4 %
9,7 %
10,8 %
40,0 %
38,8 %

Viitevuosi 2024. Julkiset menot yhteensä 100,00 € jokaisessa sarakkeessa, joten kymmenen osuutta summautuu aina sataan.

Usein kysyttyä: Euroopan unioni ja Slovakia

  1. Missä asuu enemmän ihmisiä: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Euroopan unioni: 450,6 milj., kun Slovakia 5,4 milj. — eroa 83,15×. Maassa 1. tammikuuta vakinaisesti asuvat henkilöt. Eurostat · Asukkaita ja Naisia väestöstä · 2025. Katso luku

  2. Mikä on pinta-alaltaan suurempi: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Euroopan unioni: 4 225 104, kun Slovakia 49 035 — eroa 86,17×. Maan kokonaispinta-ala, sisävedet mukaan luettuina. Eurostat · Maapinta-ala ja Asukkaita neliökilometrillä · 2026. Katso luku

  3. Missä useampi asukas on syntynyt ulkomailla: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Euroopan unioni: 14,4 %, kun Slovakia 4,0 % — eroa 10,4 prosenttiyksikköä. Osuus asukkaista, jotka ovat syntyneet toisessa maassa. Eurostat kirjaa syntymämaan, ei etnistä taustaa. Eurostat · Syntynyt ulkomailla ja Syntynyt EU:n ulkopuolella · 2025. Katso luku

  4. Missä asumismenot vievät suuremman osan tuloista: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Euroopan unioni: 7,7 %, kun Slovakia 3,5 % — eroa 4,2 prosenttiyksikköä. Osuus, jolla asumismenot ylittävät 40 prosenttia käytettävissä olevista tuloista. Eurostat · Asumismenot yli 40 % tuloista · 2025. Katso luku

  5. Kuka käyttää terveydenhuoltoon enemmän asukasta kohti: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Euroopan unioni: 2 959 €, kun Slovakia 1 663 € — eroa 77,9%. Sairaalat, lääkärit, lääkkeet ja hoitovälineet sekä kansanterveysohjelmat. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  6. Kenellä on enemmän käytettävissä, tyypillisellä asukkaalla: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Euroopan unioni: 22 939 €, kun Slovakia 12 990 € — eroa 76,6%. Ekvivalenttien käytettävissä olevien tulojen mediaani: kotitalouden tulot verojen ja tulonsiirtojen jälkeen jaettuna kotitalouden koolla OECD:n muunnetulla asteikolla. Se, mitä yhdellä henkilöllä on käytettävissä — ei palkka. Eurostat · Käytettävissä olevat tulot henkeä kohti, Keskimääräiset nettotulot ja Käytettävissä olevat tulot iän mukaan · 2025. Katso luku

  7. Missä on enemmän korkeakouluopiskelijoita 1 000 asukasta kohti: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Euroopan unioni: 42,4, kun Slovakia 26,0 — eroa 63,1%. Korkea-asteen koulutuksessa olevat, 1 000 asukasta kohti. Eurostat · Korkeakouluopiskelijat ja Opiskelijoita 1 000 asukasta kohti · 2024. Katso luku

  8. Missä suurempi osa energiasta on uusiutuvaa: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Euroopan unioni: 26,2 %, kun Slovakia 16,3 % — eroa 9,9 prosenttiyksikköä. Uusiutuvista lähteistä tulevan energian osuus energian loppukulutuksesta. Eurostat · Uusiutuva energia · 2025. Katso luku

  9. Missä useammassa kotitaloudessa on lapsia: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Slovakia: 42,1 %, kun Euroopan unioni 28,7 % — eroa 13,4 prosenttiyksikköä. Osuus yksityisistä kotitalouksista, joissa on vähintään yksi huollettava lapsi. Eurostat · Kotitaloudet, joissa on lapsia · 2025. Katso luku

  10. Missä on enemmän sairaalapaikkoja 100 000 asukasta kohti: Euroopan unioni tai Slovakia?

    Korkeampi Slovakia: 558, kun Euroopan unioni 507 — eroa 9,9%. Sairaaloiden käytettävissä olevat vuodepaikat, 100 000 asukasta kohti. Eurostat · Sairaalapaikat · 2024. Katso luku

Mediaaneja silloin kun se on mahdollista, menoissa keskiarvo asukasta kohti. Tämä henkilö on koottu julkaistuista tilastoista; hän ei ole maan yleisin asukas.