averageperson.euYksi tilastostandardi, 27 maata
Tutustu tietoihin

Rinnakkain

Unkari ja Slovenia

Sama kysymys esitetään jokaiselle sarakkeelle. Luvut, jotka eritellään iän tai sukupuolen mukaan, seuraavat säätimiä; loput pysyvät koko maan lukuina ja kertovat sen.

Vaihda puolet

Unkari

Slovenia

Suurin ero on Käytettävissä olevat tulot henkeä kohti: Slovenia 20 416 € vastaan Unkari 8 792 €, eroa 2,32×.

Ikäkaikki iät
Sukupuoli

Yksi kysymys riviä kohti

Kunkin palkin vaalea viiva on EU27:n luku.

Luku
Unkari
Slovenia

Ihmiset

44,8 vuotta
45,5 vuotta
76,8 vuotta
82,1 vuotta
9,5 milj.
2,1 milj.
105 km² kohti
106 km² kohti
51,7 %
49,7 %
7,3 %
15,5 %
3,6 %
12,6 %

Raha ja työ

8 792 €
20 416 €
10 211 €
22 036 €
15 432 €
24 276 €
23 206 €
38 964 €
906 €
1 482 €
81,1 %
78,3 %
4,4 %
3,9 %
39,5 tuntia
39,5 tuntia
14,0 %
14,3 %
5,3 %
3,5 %
23 000 €
33 380 €

Perhe ja koti

2,3
2,4
29,9 %
31,6 %
1,41
1,52
89,8 %
74,2 %

Terveys ja arki

637 100 000 asukasta kohti
399 100 000 asukasta kohti
371 100 000 asukasta kohti
358 100 000 asukasta kohti
682 100 000 asukasta kohti
1 061 100 000 asukasta kohti

Koulutus

31,6 %
35,1 %
32,4 1 000 asukasta kohti
38,0 1 000 asukasta kohti

Julkiset menot

10 135 €
14 753 €
7 594 €
12 305 €
74,6 %
65,7 %

Maa ja infrastruktuuri

93 012 km²
20 273 km²
81,5 1 000 km² kohti
60,0 1 000 km² kohti
20,8 1 000 km² kohti
30,6 1 000 km² kohti
461 1 000 asukasta kohti
603 1 000 asukasta kohti
93,9 %
93,5 %
3,47
8,37

Ympäristö

19,6 %
25,4 %
22,9 %
61,7 %

Mihin 100 euroa julkisia menoja kuluu

Jokainen euro, jonka kukin julkisyhteisö käyttää, jaettuna kymmeneen tehtävään, joista kaikki 27 maata raportoivat. Avaa rivi nähdäksesi 27 maan järjestyksen ja sen, mitä tehtävän sisällä on.

Unkari

Slovenia

Tehtävä
Unkari
Slovenia
21,2 %
9,9 %
4,2 %
3,0 %
3,7 %
3,3 %
16,3 %
12,3 %
0,8 %
1,5 %
2,0 %
0,9 %
10,0 %
17,2 %
5,2 %
3,2 %
10,4 %
11,8 %
26,0 %
36,7 %

Viitevuosi 2024. Julkiset menot yhteensä 100,00 € jokaisessa sarakkeessa, joten kymmenen osuutta summautuu aina sataan.

Usein kysyttyä: Unkari ja Slovenia

  1. Mikä on pinta-alaltaan suurempi: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Unkari: 93 012, kun Slovenia 20 273 — eroa 4,59×. Maan kokonaispinta-ala, sisävedet mukaan luettuina. Eurostat · Maapinta-ala ja Asukkaita neliökilometrillä · 2026. Katso luku

  2. Missä asuu enemmän ihmisiä: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Unkari: 9,5 milj., kun Slovenia 2,1 milj. — eroa 4,48×. Maassa 1. tammikuuta vakinaisesti asuvat henkilöt. Eurostat · Asukkaita ja Naisia väestöstä · 2025. Katso luku

  3. Missä on enemmän metsää: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Slovenia: 61,7 %, kun Unkari 22,9 % — eroa 38,8 prosenttiyksikköä. Metsän osuus maa-alasta. Eurostat · Metsän osuus maa-alasta · 2025. Katso luku

  4. Kuka käyttää terveydenhuoltoon enemmän asukasta kohti: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Slovenia: 2 544 €, kun Unkari 1 015 € — eroa 2,51×. Sairaalat, lääkärit, lääkkeet ja hoitovälineet sekä kansanterveysohjelmat. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  5. Kenellä on enemmän käytettävissä, tyypillisellä asukkaalla: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Slovenia: 20 416 €, kun Unkari 8 792 € — eroa 2,32×. Ekvivalenttien käytettävissä olevien tulojen mediaani: kotitalouden tulot verojen ja tulonsiirtojen jälkeen jaettuna kotitalouden koolla OECD:n muunnetulla asteikolla. Se, mitä yhdellä henkilöllä on käytettävissä — ei palkka. Eurostat · Käytettävissä olevat tulot henkeä kohti, Keskimääräiset nettotulot ja Käytettävissä olevat tulot iän mukaan · 2025. Katso luku

  6. Missä useampi asukas on syntynyt ulkomailla: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Slovenia: 15,5 %, kun Unkari 7,3 % — eroa 8,2 prosenttiyksikköä. Osuus asukkaista, jotka ovat syntyneet toisessa maassa. Eurostat kirjaa syntymämaan, ei etnistä taustaa. Eurostat · Syntynyt ulkomailla ja Syntynyt EU:n ulkopuolella · 2025. Katso luku

  7. Kuka käyttää suuremman osan ympäristönsuojeluun: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Slovenia: 1,5 %, kun Unkari 0,8 % — eroa 0,7 prosenttiyksikköä. Jätteet ja jätevedet, päästöjen torjunta, luonnon monimuotoisuus ja maisemansuojelu. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  8. Missä on enemmän sairaalapaikkoja 100 000 asukasta kohti: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Unkari: 637, kun Slovenia 399 — eroa 59,6%. Sairaaloiden käytettävissä olevat vuodepaikat, 100 000 asukasta kohti. Eurostat · Sairaalapaikat · 2024. Katso luku

  9. Missä useampi omistaa kotinsa: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Unkari: 89,8 %, kun Slovenia 74,2 % — eroa 15,6 prosenttiyksikköä. Osuus ihmisistä, jotka asuvat kotitaloutensa omistamassa asunnossa, asuntolainalla tai ilman. Eurostat · Asuu omistusasunnossa · 2025. Katso luku

  10. Missä on enemmän korkeakouluopiskelijoita 1 000 asukasta kohti: Unkari tai Slovenia?

    Korkeampi Slovenia: 38,0, kun Unkari 32,4 — eroa 17,3%. Korkea-asteen koulutuksessa olevat, 1 000 asukasta kohti. Eurostat · Korkeakouluopiskelijat ja Opiskelijoita 1 000 asukasta kohti · 2024. Katso luku

Mediaaneja silloin kun se on mahdollista, menoissa keskiarvo asukasta kohti. Tämä henkilö on koottu julkaistuista tilastoista; hän ei ole maan yleisin asukas.