averageperson.euYksi tilastostandardi, 27 maata
Tutustu tietoihin

Rinnakkain

Unkari ja Slovakia

Sama kysymys esitetään jokaiselle sarakkeelle. Luvut, jotka eritellään iän tai sukupuolen mukaan, seuraavat säätimiä; loput pysyvät koko maan lukuina ja kertovat sen.

Vaihda puolet

Unkari

Slovakia

Suurin ero on Asumismenot yli 40 % tuloista: Unkari 5,3 % vastaan Slovakia 3,5 %, eroa 1,8 prosenttiyksikköä.

Ikäkaikki iät
Sukupuoli

Yksi kysymys riviä kohti

Kunkin palkin vaalea viiva on EU27:n luku.

Luku
Unkari
Slovakia

Ihmiset

44,8 vuotta
43,0 vuotta
76,8 vuotta
78,4 vuotta
9,5 milj.
5,4 milj.
105 km² kohti
111 km² kohti
51,7 %
51,1 %
7,3 %
4,0 %
3,6 %
1,1 %

Raha ja työ

8 792 €
12 990 €
10 211 €
13 857 €
15 432 €
18 097 €
23 206 €
24 240 €
906 €
915 €
81,1 %
78,1 %
4,4 %
5,4 %
39,5 tuntia
39,5 tuntia
14,0 %
12,2 %
5,3 %
3,5 %
23 000 €
25 060 €

Perhe ja koti

2,3
3,1
29,9 %
42,1 %
1,41
1,46
89,8 %
93,8 %

Terveys ja arki

637 100 000 asukasta kohti
558 100 000 asukasta kohti
371 100 000 asukasta kohti
395 100 000 asukasta kohti

Koulutus

31,6 %
29,8 %
32,4 1 000 asukasta kohti
26,0 1 000 asukasta kohti

Julkiset menot

10 135 €
11 394 €
7 594 €
9 259 €
74,6 %
61,4 %

Maa ja infrastruktuuri

93 012 km²
49 035 km²
81,5 1 000 km² kohti
74,5 1 000 km² kohti
20,8 1 000 km² kohti
17,8 1 000 km² kohti
461 1 000 asukasta kohti
512 1 000 asukasta kohti
93,9 %
92,5 %
3,47
2,7

Ympäristö

19,6 %
16,3 %
22,9 %
39,8 %

Mihin 100 euroa julkisia menoja kuluu

Jokainen euro, jonka kukin julkisyhteisö käyttää, jaettuna kymmeneen tehtävään, joista kaikki 27 maata raportoivat. Avaa rivi nähdäksesi 27 maan järjestyksen ja sen, mitä tehtävän sisällä on.

Unkari

Slovakia

Tehtävä
Unkari
Slovakia
21,2 %
11,5 %
4,2 %
2,9 %
3,7 %
4,9 %
16,3 %
11,5 %
0,8 %
1,6 %
2,0 %
1,0 %
10,0 %
14,6 %
5,2 %
2,4 %
10,4 %
10,8 %
26,0 %
38,8 %

Viitevuosi 2024. Julkiset menot yhteensä 100,00 € jokaisessa sarakkeessa, joten kymmenen osuutta summautuu aina sataan.

Usein kysyttyä: Unkari ja Slovakia

  1. Kuka käyttää suuremman osan vapaa-aikaan ja kulttuuriin: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Unkari: 5,2 %, kun Slovakia 2,4 % — eroa 2,8 prosenttiyksikköä. Liikunta ja vapaa-aika, kirjastot, museot, yleisradiotoiminta ja uskonnolliset yhteisöt. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  2. Kuka käyttää suuremman osan ympäristönsuojeluun: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Slovakia: 1,6 %, kun Unkari 0,8 % — eroa 0,8 prosenttiyksikköä. Jätteet ja jätevedet, päästöjen torjunta, luonnon monimuotoisuus ja maisemansuojelu. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  3. Missä asuu enemmän ihmisiä: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Unkari: 9,5 milj., kun Slovakia 5,4 milj. — eroa 76,0%. Maassa 1. tammikuuta vakinaisesti asuvat henkilöt. Eurostat · Asukkaita ja Naisia väestöstä · 2025. Katso luku

  4. Mikä on pinta-alaltaan suurempi: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Unkari: 93 012, kun Slovakia 49 035 — eroa 89,7%. Maan kokonaispinta-ala, sisävedet mukaan luettuina. Eurostat · Maapinta-ala ja Asukkaita neliökilometrillä · 2026. Katso luku

  5. Missä on enemmän metsää: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Slovakia: 39,8 %, kun Unkari 22,9 % — eroa 16,9 prosenttiyksikköä. Metsän osuus maa-alasta. Eurostat · Metsän osuus maa-alasta · 2025. Katso luku

  6. Missä useampi asukas on syntynyt ulkomailla: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Unkari: 7,3 %, kun Slovakia 4,0 % — eroa 3,3 prosenttiyksikköä. Osuus asukkaista, jotka ovat syntyneet toisessa maassa. Eurostat kirjaa syntymämaan, ei etnistä taustaa. Eurostat · Syntynyt ulkomailla ja Syntynyt EU:n ulkopuolella · 2025. Katso luku

  7. Missä asumismenot vievät suuremman osan tuloista: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Unkari: 5,3 %, kun Slovakia 3,5 % — eroa 1,8 prosenttiyksikköä. Osuus, jolla asumismenot ylittävät 40 prosenttia käytettävissä olevista tuloista. Eurostat · Asumismenot yli 40 % tuloista · 2025. Katso luku

  8. Missä useammassa kotitaloudessa on lapsia: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Slovakia: 42,1 %, kun Unkari 29,9 % — eroa 12,2 prosenttiyksikköä. Osuus yksityisistä kotitalouksista, joissa on vähintään yksi huollettava lapsi. Eurostat · Kotitaloudet, joissa on lapsia · 2025. Katso luku

  9. Missä on enemmän korkeakouluopiskelijoita 1 000 asukasta kohti: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Unkari: 32,4, kun Slovakia 26,0 — eroa 24,6%. Korkea-asteen koulutuksessa olevat, 1 000 asukasta kohti. Eurostat · Korkeakouluopiskelijat ja Opiskelijoita 1 000 asukasta kohti · 2024. Katso luku

  10. Missä on enemmän sairaalapaikkoja 100 000 asukasta kohti: Unkari tai Slovakia?

    Korkeampi Unkari: 637, kun Slovakia 558 — eroa 14,2%. Sairaaloiden käytettävissä olevat vuodepaikat, 100 000 asukasta kohti. Eurostat · Sairaalapaikat · 2024. Katso luku

Mediaaneja silloin kun se on mahdollista, menoissa keskiarvo asukasta kohti. Tämä henkilö on koottu julkaistuista tilastoista; hän ei ole maan yleisin asukas.