averageperson.euYksi tilastostandardi, 27 maata
Tutustu tietoihin

Rinnakkain

Malta ja Euroopan unioni

Sama kysymys esitetään jokaiselle sarakkeelle. Luvut, jotka eritellään iän tai sukupuolen mukaan, seuraavat säätimiä; loput pysyvät koko maan lukuina ja kertovat sen.

Vaihda puolet

Malta

Suurin ero on Julkiset menot häntä kohti: Euroopan unioni 19 707 € vastaan Malta 15 335 €, eroa 28,5%.

Ikäkaikki iät
Sukupuoli

Yksi kysymys riviä kohti

Kunkin palkin vaalea viiva on EU27:n luku.

Luku
Malta
Euroopan unioni

Ihmiset

40,0 vuotta
44,9 vuotta
83,0 vuotta
81,5 vuotta
574,3 t.
450,6 milj.
1 835 km² kohti
110 km² kohti
46,9 %
51,0 %
32,0 %
14,4 %
24,6 %
10,4 %

Raha ja työ

22 034 €
22 939 €
24 808 €
25 952 €
25 273 €
29 954 €
32 868 €
43 658 €
83,6 %
76,1 %
3,1 %
6,0 %
39,5 tuntia
37,3 tuntia
16,9 %
16,3 %
6,0 %
7,7 %
42 390 €
41 700 €

Perhe ja koti

2,4
2,3
27,0 %
28,7 %
1,01
1,34
70,9 %
68,5 %

Terveys ja arki

391 100 000 asukasta kohti
507 100 000 asukasta kohti
463 100 000 asukasta kohti
374 100 000 asukasta kohti

Koulutus

37,7 %
36,9 %
39,5 1 000 asukasta kohti
42,4 1 000 asukasta kohti

Julkiset menot

15 335 €
19 707 €
12 015 €
16 198 €
46,4 %
81,7 %

Maa ja infrastruktuuri

316 km²
4 225 104 km²
0,0 1 000 km² kohti
18,6 1 000 km² kohti
571 1 000 asukasta kohti
584 1 000 asukasta kohti
97,8 %
94,8 %
20,09
6,73

Ympäristö

18,8 %
26,2 %

Mihin 100 euroa julkisia menoja kuluu

Jokainen euro, jonka kukin julkisyhteisö käyttää, jaettuna kymmeneen tehtävään, joista kaikki 27 maata raportoivat. Avaa rivi nähdäksesi 27 maan järjestyksen ja sen, mitä tehtävän sisällä on.

Malta

Euroopan unioni

Tehtävä
Malta
Euroopan unioni
13,3 %
12,4 %
1,4 %
3,0 %
3,9 %
3,5 %
20,3 %
10,8 %
3,3 %
1,7 %
1,7 %
1,5 %
13,4 %
15,0 %
3,9 %
2,4 %
12,6 %
9,7 %
26,1 %
40,0 %

Viitevuosi 2024. Julkiset menot yhteensä 100,00 € jokaisessa sarakkeessa, joten kymmenen osuutta summautuu aina sataan.

Usein kysyttyä: Malta ja Euroopan unioni

  1. Mikä on pinta-alaltaan suurempi: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Euroopan unioni: 4 225 104, kun Malta 316 — eroa 13 370,58×. Maan kokonaispinta-ala, sisävedet mukaan luettuina. Eurostat · Maapinta-ala ja Asukkaita neliökilometrillä · 2026. Katso luku

  2. Missä asuu enemmän ihmisiä: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Euroopan unioni: 450,6 milj., kun Malta 574,3 t. — eroa 784,76×. Maassa 1. tammikuuta vakinaisesti asuvat henkilöt. Eurostat · Asukkaita ja Naisia väestöstä · 2025. Katso luku

  3. Missä on ahtaampaa: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Malta: 1 835, kun Euroopan unioni 110 — eroa 16,69×. Asukkaita tuon kokonaispinta-alan neliökilometriä kohti. Eurostat · Maapinta-ala ja Asukkaita neliökilometrillä · 2026. Katso luku

  4. Missä useampi asukas on syntynyt ulkomailla: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Malta: 32,0 %, kun Euroopan unioni 14,4 % — eroa 17,6 prosenttiyksikköä. Osuus asukkaista, jotka ovat syntyneet toisessa maassa. Eurostat kirjaa syntymämaan, ei etnistä taustaa. Eurostat · Syntynyt ulkomailla ja Syntynyt EU:n ulkopuolella · 2025. Katso luku

  5. Kuka käyttää suuremman osan budjetistaan puolustukseen: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Euroopan unioni: 3,0 %, kun Malta 1,4 % — eroa 1,6 prosenttiyksikköä. Puolustusvoimat, puolustusmateriaali, sotilaallinen apu ulkomaille ja puolustustutkimus. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  6. Missä työttömyys on korkeampi: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Euroopan unioni: 6,0 %, kun Malta 3,1 % — eroa 2,9 prosenttiyksikköä. Osuus työvoimaan kuuluvista 15–74-vuotiaista, jotka ovat vailla työtä ja etsivät sitä. Eurostat · Vailla työtä · 2025. Katso luku

  7. Missä suurempi osa energiasta on uusiutuvaa: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Euroopan unioni: 26,2 %, kun Malta 18,8 % — eroa 7,4 prosenttiyksikköä. Uusiutuvista lähteistä tulevan energian osuus energian loppukulutuksesta. Eurostat · Uusiutuva energia · 2025. Katso luku

  8. Missä on enemmän sairaalapaikkoja 100 000 asukasta kohti: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Euroopan unioni: 507, kun Malta 391 — eroa 29,9%. Sairaaloiden käytettävissä olevat vuodepaikat, 100 000 asukasta kohti. Eurostat · Sairaalapaikat · 2024. Katso luku

  9. Missä syntyy enemmän lapsia naista kohti: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Euroopan unioni: 1,34, kun Malta 1,01 — eroa 32,7%. Lapsimäärä, jonka nainen saisi elämänsä aikana nykyisillä ikäryhmittäisillä syntyvyysluvuilla. Eurostat · Lapsia naista kohti ja Ikä ensimmäisen lapsen syntyessä · 2024. Katso luku

  10. Missä on enemmän korkeakouluopiskelijoita 1 000 asukasta kohti: Malta tai Euroopan unioni?

    Korkeampi Euroopan unioni: 42,4, kun Malta 39,5 — eroa 7,3%. Korkea-asteen koulutuksessa olevat, 1 000 asukasta kohti. Eurostat · Korkeakouluopiskelijat ja Opiskelijoita 1 000 asukasta kohti · 2024. Katso luku

Mediaaneja silloin kun se on mahdollista, menoissa keskiarvo asukasta kohti. Tämä henkilö on koottu julkaistuista tilastoista; hän ei ole maan yleisin asukas.