averageperson.euYksi tilastostandardi, 27 maata
Tutustu tietoihin

Rinnakkain

Tšekki ja Slovakia

Sama kysymys esitetään jokaiselle sarakkeelle. Luvut, jotka eritellään iän tai sukupuolen mukaan, seuraavat säätimiä; loput pysyvät koko maan lukuina ja kertovat sen.

Vaihda puolet

Tšekki

Slovakia

Suurin ero on Asumismenot yli 40 % tuloista: Tšekki 8,2 % vastaan Slovakia 3,5 %, eroa 4,7 prosenttiyksikköä.

Ikäkaikki iät
Sukupuoli

Yksi kysymys riviä kohti

Kunkin palkin vaalea viiva on EU27:n luku.

Luku
Tšekki
Slovakia

Ihmiset

44,3 vuotta
43,0 vuotta
80,1 vuotta
78,4 vuotta
10,9 milj.
5,4 milj.
141 km² kohti
111 km² kohti
50,9 %
51,1 %
10,0 %
4,0 %
7,2 %
1,1 %

Raha ja työ

15 199 €
12 990 €
16 735 €
13 857 €
20 901 €
18 097 €
26 773 €
24 240 €
923 €
915 €
82,9 %
78,1 %
2,8 %
5,4 %
39,3 tuntia
39,5 tuntia
9,6 %
12,2 %
8,2 %
3,5 %
31 880 €
25 060 €

Perhe ja koti

2,3
3,1
33,1 %
42,1 %
1,36
1,46
75,1 %
93,8 %

Terveys ja arki

640 100 000 asukasta kohti
558 100 000 asukasta kohti
430 100 000 asukasta kohti
395 100 000 asukasta kohti

Koulutus

28,7 %
29,8 %
31,5 1 000 asukasta kohti
26,0 1 000 asukasta kohti

Julkiset menot

12 612 €
11 394 €
10 311 €
9 259 €
44,3 %
61,4 %

Maa ja infrastruktuuri

78 871 km²
49 035 km²
123,2 1 000 km² kohti
74,5 1 000 km² kohti
19,3 1 000 km² kohti
17,8 1 000 km² kohti
621 1 000 asukasta kohti
512 1 000 asukasta kohti
95,5 %
92,5 %
5,42
2,7

Ympäristö

19,1 %
16,3 %
38,4 %
39,8 %

Mihin 100 euroa julkisia menoja kuluu

Jokainen euro, jonka kukin julkisyhteisö käyttää, jaettuna kymmeneen tehtävään, joista kaikki 27 maata raportoivat. Avaa rivi nähdäksesi 27 maan järjestyksen ja sen, mitä tehtävän sisällä on.

Tšekki

Slovakia

Tehtävä
Tšekki
Slovakia
10,9 %
11,5 %
3,0 %
2,9 %
3,8 %
4,9 %
12,8 %
11,5 %
2,0 %
1,6 %
2,0 %
1,0 %
21,1 %
14,6 %
3,0 %
2,4 %
10,6 %
10,8 %
30,9 %
38,8 %

Viitevuosi 2024. Julkiset menot yhteensä 100,00 € jokaisessa sarakkeessa, joten kymmenen osuutta summautuu aina sataan.

Usein kysyttyä: Tšekki ja Slovakia

  1. Missä useampi asukas on syntynyt ulkomailla: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Tšekki: 10,0 %, kun Slovakia 4,0 % — eroa 6,0 prosenttiyksikköä. Osuus asukkaista, jotka ovat syntyneet toisessa maassa. Eurostat kirjaa syntymämaan, ei etnistä taustaa. Eurostat · Syntynyt ulkomailla ja Syntynyt EU:n ulkopuolella · 2025. Katso luku

  2. Missä asumismenot vievät suuremman osan tuloista: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Tšekki: 8,2 %, kun Slovakia 3,5 % — eroa 4,7 prosenttiyksikköä. Osuus, jolla asumismenot ylittävät 40 prosenttia käytettävissä olevista tuloista. Eurostat · Asumismenot yli 40 % tuloista · 2025. Katso luku

  3. Missä asuu enemmän ihmisiä: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Tšekki: 10,9 milj., kun Slovakia 5,4 milj. — eroa 2,01×. Maassa 1. tammikuuta vakinaisesti asuvat henkilöt. Eurostat · Asukkaita ja Naisia väestöstä · 2025. Katso luku

  4. Missä työttömyys on korkeampi: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Slovakia: 5,4 %, kun Tšekki 2,8 % — eroa 2,6 prosenttiyksikköä. Osuus työvoimaan kuuluvista 15–74-vuotiaista, jotka ovat vailla työtä ja etsivät sitä. Eurostat · Vailla työtä · 2025. Katso luku

  5. Missä on enemmän rataa 1 000 km² kohti: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Tšekki: 123,2, kun Slovakia 74,5 — eroa 65,4%. Käytössä olevaa rautatietä maan jokaista 1 000 neliökilometriä kohti. Eurostat · Rataverkko ja Rataverkon tiheys · 2024. Katso luku

  6. Kuka käyttää terveydenhuoltoon enemmän asukasta kohti: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Tšekki: 2 657 €, kun Slovakia 1 663 € — eroa 59,8%. Sairaalat, lääkärit, lääkkeet ja hoitovälineet sekä kansanterveysohjelmat. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  7. Missä useampi jakaa kodin: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Slovakia: 3,1, kun Tšekki 2,3 — eroa 34,8%. Keskimääräinen henkilömäärä yksityisessä kotitaloudessa. Eurostat · Henkilöitä kotitaloudessa · 2025. Katso luku

  8. Missä on enemmän korkeakouluopiskelijoita 1 000 asukasta kohti: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Tšekki: 31,5, kun Slovakia 26,0 — eroa 21,2%. Korkea-asteen koulutuksessa olevat, 1 000 asukasta kohti. Eurostat · Korkeakouluopiskelijat ja Opiskelijoita 1 000 asukasta kohti · 2024. Katso luku

  9. Missä suurempi osa energiasta on uusiutuvaa: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Tšekki: 19,1 %, kun Slovakia 16,3 % — eroa 2,8 prosenttiyksikköä. Uusiutuvista lähteistä tulevan energian osuus energian loppukulutuksesta. Eurostat · Uusiutuva energia · 2025. Katso luku

  10. Missä on enemmän sairaalapaikkoja 100 000 asukasta kohti: Tšekki tai Slovakia?

    Korkeampi Tšekki: 640, kun Slovakia 558 — eroa 14,7%. Sairaaloiden käytettävissä olevat vuodepaikat, 100 000 asukasta kohti. Eurostat · Sairaalapaikat · 2024. Katso luku

Mediaaneja silloin kun se on mahdollista, menoissa keskiarvo asukasta kohti. Tämä henkilö on koottu julkaistuista tilastoista; hän ei ole maan yleisin asukas.