averageperson.euYksi tilastostandardi, 27 maata
Tutustu tietoihin

Rinnakkain

Slovakia ja Tšekki

Sama kysymys esitetään jokaiselle sarakkeelle. Luvut, jotka eritellään iän tai sukupuolen mukaan, seuraavat säätimiä; loput pysyvät koko maan lukuina ja kertovat sen.

Vaihda puolet

Slovakia

Tšekki

Suurin ero on Asumismenot yli 40 % tuloista: Tšekki 8,2 % vastaan Slovakia 3,5 %, eroa 4,7 prosenttiyksikköä.

Ikäkaikki iät
Sukupuoli

Yksi kysymys riviä kohti

Kunkin palkin vaalea viiva on EU27:n luku.

Luku
Slovakia
Tšekki

Ihmiset

43,0 vuotta
44,3 vuotta
78,4 vuotta
80,1 vuotta
5,4 milj.
10,9 milj.
111 km² kohti
141 km² kohti
51,1 %
50,9 %
4,0 %
10,0 %
1,1 %
7,2 %

Raha ja työ

12 990 €
15 199 €
13 857 €
16 735 €
18 097 €
20 901 €
24 240 €
26 773 €
915 €
923 €
78,1 %
82,9 %
5,4 %
2,8 %
39,5 tuntia
39,3 tuntia
12,2 %
9,6 %
3,5 %
8,2 %
25 060 €
31 880 €

Perhe ja koti

3,1
2,3
42,1 %
33,1 %
1,46
1,36
93,8 %
75,1 %

Terveys ja arki

558 100 000 asukasta kohti
640 100 000 asukasta kohti
395 100 000 asukasta kohti
430 100 000 asukasta kohti

Koulutus

29,8 %
28,7 %
26,0 1 000 asukasta kohti
31,5 1 000 asukasta kohti

Julkiset menot

11 394 €
12 612 €
9 259 €
10 311 €
61,4 %
44,3 %

Maa ja infrastruktuuri

49 035 km²
78 871 km²
74,5 1 000 km² kohti
123,2 1 000 km² kohti
17,8 1 000 km² kohti
19,3 1 000 km² kohti
512 1 000 asukasta kohti
621 1 000 asukasta kohti
92,5 %
95,5 %
2,7
5,42

Ympäristö

16,3 %
19,1 %
39,8 %
38,4 %

Mihin 100 euroa julkisia menoja kuluu

Jokainen euro, jonka kukin julkisyhteisö käyttää, jaettuna kymmeneen tehtävään, joista kaikki 27 maata raportoivat. Avaa rivi nähdäksesi 27 maan järjestyksen ja sen, mitä tehtävän sisällä on.

Slovakia

Tšekki

Tehtävä
Slovakia
Tšekki
11,5 %
10,9 %
2,9 %
3,0 %
4,9 %
3,8 %
11,5 %
12,8 %
1,6 %
2,0 %
1,0 %
2,0 %
14,6 %
21,1 %
2,4 %
3,0 %
10,8 %
10,6 %
38,8 %
30,9 %

Viitevuosi 2024. Julkiset menot yhteensä 100,00 € jokaisessa sarakkeessa, joten kymmenen osuutta summautuu aina sataan.

Usein kysyttyä: Slovakia ja Tšekki

  1. Missä useampi asukas on syntynyt ulkomailla: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Tšekki: 10,0 %, kun Slovakia 4,0 % — eroa 6,0 prosenttiyksikköä. Osuus asukkaista, jotka ovat syntyneet toisessa maassa. Eurostat kirjaa syntymämaan, ei etnistä taustaa. Eurostat · Syntynyt ulkomailla ja Syntynyt EU:n ulkopuolella · 2025. Katso luku

  2. Missä asumismenot vievät suuremman osan tuloista: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Tšekki: 8,2 %, kun Slovakia 3,5 % — eroa 4,7 prosenttiyksikköä. Osuus, jolla asumismenot ylittävät 40 prosenttia käytettävissä olevista tuloista. Eurostat · Asumismenot yli 40 % tuloista · 2025. Katso luku

  3. Missä asuu enemmän ihmisiä: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Tšekki: 10,9 milj., kun Slovakia 5,4 milj. — eroa 2,01×. Maassa 1. tammikuuta vakinaisesti asuvat henkilöt. Eurostat · Asukkaita ja Naisia väestöstä · 2025. Katso luku

  4. Missä työttömyys on korkeampi: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Slovakia: 5,4 %, kun Tšekki 2,8 % — eroa 2,6 prosenttiyksikköä. Osuus työvoimaan kuuluvista 15–74-vuotiaista, jotka ovat vailla työtä ja etsivät sitä. Eurostat · Vailla työtä · 2025. Katso luku

  5. Missä on enemmän rataa 1 000 km² kohti: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Tšekki: 123,2, kun Slovakia 74,5 — eroa 65,4%. Käytössä olevaa rautatietä maan jokaista 1 000 neliökilometriä kohti. Eurostat · Rataverkko ja Rataverkon tiheys · 2024. Katso luku

  6. Kuka käyttää terveydenhuoltoon enemmän asukasta kohti: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Tšekki: 2 657 €, kun Slovakia 1 663 € — eroa 59,8%. Sairaalat, lääkärit, lääkkeet ja hoitovälineet sekä kansanterveysohjelmat. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  7. Missä useampi jakaa kodin: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Slovakia: 3,1, kun Tšekki 2,3 — eroa 34,8%. Keskimääräinen henkilömäärä yksityisessä kotitaloudessa. Eurostat · Henkilöitä kotitaloudessa · 2025. Katso luku

  8. Missä on enemmän korkeakouluopiskelijoita 1 000 asukasta kohti: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Tšekki: 31,5, kun Slovakia 26,0 — eroa 21,2%. Korkea-asteen koulutuksessa olevat, 1 000 asukasta kohti. Eurostat · Korkeakouluopiskelijat ja Opiskelijoita 1 000 asukasta kohti · 2024. Katso luku

  9. Missä suurempi osa energiasta on uusiutuvaa: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Tšekki: 19,1 %, kun Slovakia 16,3 % — eroa 2,8 prosenttiyksikköä. Uusiutuvista lähteistä tulevan energian osuus energian loppukulutuksesta. Eurostat · Uusiutuva energia · 2025. Katso luku

  10. Missä on enemmän sairaalapaikkoja 100 000 asukasta kohti: Slovakia tai Tšekki?

    Korkeampi Tšekki: 640, kun Slovakia 558 — eroa 14,7%. Sairaaloiden käytettävissä olevat vuodepaikat, 100 000 asukasta kohti. Eurostat · Sairaalapaikat · 2024. Katso luku

Mediaaneja silloin kun se on mahdollista, menoissa keskiarvo asukasta kohti. Tämä henkilö on koottu julkaistuista tilastoista; hän ei ole maan yleisin asukas.