averageperson.euYksi tilastostandardi, 27 maata
Tutustu tietoihin

Rinnakkain

Unkari ja Romania

Sama kysymys esitetään jokaiselle sarakkeelle. Luvut, jotka eritellään iän tai sukupuolen mukaan, seuraavat säätimiä; loput pysyvät koko maan lukuina ja kertovat sen.

Vaihda puolet

Unkari

Romania

Suurin ero on Korkeakoulututkinto: Unkari 31,6 % vastaan Romania 19,5 %, eroa 12,1 prosenttiyksikköä.

Ikäkaikki iät
Sukupuoli

Yksi kysymys riviä kohti

Kunkin palkin vaalea viiva on EU27:n luku.

Luku
Unkari
Romania

Ihmiset

44,8 vuotta
44,1 vuotta
76,8 vuotta
76,5 vuotta
9,5 milj.
19 milj.
105 km² kohti
81,3 km² kohti
51,7 %
51,2 %
7,3 %
6,2 %
3,6 %
4,5 %

Raha ja työ

8 792 €
8 187 €
10 211 €
8 748 €
15 432 €
13 877 €
23 206 €
23 722 €
906 €
825 €
81,1 %
69,0 %
4,4 %
6,1 %
39,5 tuntia
40,0 tuntia
14,0 %
18,4 %
5,3 %
5,0 %
23 000 €
19 960 €

Perhe ja koti

2,3
2,5
29,9 %
34,1 %
1,41
1,39
89,8 %
93,2 %

Terveys ja arki

637 100 000 asukasta kohti
731 100 000 asukasta kohti
371 100 000 asukasta kohti
381 100 000 asukasta kohti
682 100 000 asukasta kohti
789 100 000 asukasta kohti

Koulutus

31,6 %
19,5 %
32,4 1 000 asukasta kohti
28,6 1 000 asukasta kohti

Julkiset menot

10 135 €
8 028 €
7 594 €
5 339 €
74,6 %
59,3 %

Maa ja infrastruktuuri

93 012 km²
238 398 km²
81,5 1 000 km² kohti
45,3 1 000 km² kohti
20,8 1 000 km² kohti
4,9 1 000 km² kohti
461 1 000 asukasta kohti
461 1 000 asukasta kohti
93,9 %
95,5 %
3,47
1,56

Ympäristö

19,6 %
25,6 %
22,9 %
29,7 %

Mihin 100 euroa julkisia menoja kuluu

Jokainen euro, jonka kukin julkisyhteisö käyttää, jaettuna kymmeneen tehtävään, joista kaikki 27 maata raportoivat. Avaa rivi nähdäksesi 27 maan järjestyksen ja sen, mitä tehtävän sisällä on.

Unkari

Romania

Tehtävä
Unkari
Romania
21,2 %
13,5 %
4,2 %
3,8 %
3,7 %
6,5 %
16,3 %
15,6 %
0,8 %
2,0 %
2,0 %
3,5 %
10,0 %
12,0 %
5,2 %
2,5 %
10,4 %
9,3 %
26,0 %
31,4 %

Viitevuosi 2024. Julkiset menot yhteensä 100,00 € jokaisessa sarakkeessa, joten kymmenen osuutta summautuu aina sataan.

Usein kysyttyä: Unkari ja Romania

  1. Kuka käyttää suuremman osan ympäristönsuojeluun: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Romania: 2,0 %, kun Unkari 0,8 % — eroa 1,2 prosenttiyksikköä. Jätteet ja jätevedet, päästöjen torjunta, luonnon monimuotoisuus ja maisemansuojelu. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  2. Mikä on pinta-alaltaan suurempi: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Romania: 238 398, kun Unkari 93 012 — eroa 2,56×. Maan kokonaispinta-ala, sisävedet mukaan luettuina. Eurostat · Maapinta-ala ja Asukkaita neliökilometrillä · 2026. Katso luku

  3. Kuka käyttää suuremman osan vapaa-aikaan ja kulttuuriin: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Unkari: 5,2 %, kun Romania 2,5 % — eroa 2,7 prosenttiyksikköä. Liikunta ja vapaa-aika, kirjastot, museot, yleisradiotoiminta ja uskonnolliset yhteisöt. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  4. Missä asuu enemmän ihmisiä: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Romania: 19 milj., kun Unkari 9,5 milj. — eroa 99,6%. Maassa 1. tammikuuta vakinaisesti asuvat henkilöt. Eurostat · Asukkaita ja Naisia väestöstä · 2025. Katso luku

  5. Missä on enemmän rataa 1 000 km² kohti: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Unkari: 81,5, kun Romania 45,3 — eroa 80,0%. Käytössä olevaa rautatietä maan jokaista 1 000 neliökilometriä kohti. Eurostat · Rataverkko ja Rataverkon tiheys · 2024. Katso luku

  6. Missä useammalla aikuisella on korkeakoulututkinto: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Unkari: 31,6 %, kun Romania 19,5 % — eroa 12,1 prosenttiyksikköä. Osuus aikuisista, joiden korkein suoritettu koulutus on yliopisto- tai muu korkea-asteen tutkinto. Eurostat · Korkeakoulututkinto · 2025. Katso luku

  7. Missä työttömyys on korkeampi: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Romania: 6,1 %, kun Unkari 4,4 % — eroa 1,7 prosenttiyksikköä. Osuus työvoimaan kuuluvista 15–74-vuotiaista, jotka ovat vailla työtä ja etsivät sitä. Eurostat · Vailla työtä · 2025. Katso luku

  8. Missä suurempi osa energiasta on uusiutuvaa: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Romania: 25,6 %, kun Unkari 19,6 % — eroa 6,0 prosenttiyksikköä. Uusiutuvista lähteistä tulevan energian osuus energian loppukulutuksesta. Eurostat · Uusiutuva energia · 2025. Katso luku

  9. Missä on enemmän sairaalapaikkoja 100 000 asukasta kohti: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Romania: 731, kun Unkari 637 — eroa 14,7%. Sairaaloiden käytettävissä olevat vuodepaikat, 100 000 asukasta kohti. Eurostat · Sairaalapaikat · 2024. Katso luku

  10. Missä useammassa kotitaloudessa on lapsia: Unkari tai Romania?

    Korkeampi Romania: 34,1 %, kun Unkari 29,9 % — eroa 4,2 prosenttiyksikköä. Osuus yksityisistä kotitalouksista, joissa on vähintään yksi huollettava lapsi. Eurostat · Kotitaloudet, joissa on lapsia · 2025. Katso luku

Mediaaneja silloin kun se on mahdollista, menoissa keskiarvo asukasta kohti. Tämä henkilö on koottu julkaistuista tilastoista; hän ei ole maan yleisin asukas.