averageperson.euYksi tilastostandardi, 27 maata
Tutustu tietoihin

Rinnakkain

Romania ja Unkari

Sama kysymys esitetään jokaiselle sarakkeelle. Luvut, jotka eritellään iän tai sukupuolen mukaan, seuraavat säätimiä; loput pysyvät koko maan lukuina ja kertovat sen.

Vaihda puolet

Romania

Unkari

Suurin ero on Korkeakoulututkinto: Unkari 31,6 % vastaan Romania 19,5 %, eroa 12,1 prosenttiyksikköä.

Ikäkaikki iät
Sukupuoli

Yksi kysymys riviä kohti

Kunkin palkin vaalea viiva on EU27:n luku.

Luku
Romania
Unkari

Ihmiset

44,1 vuotta
44,8 vuotta
76,5 vuotta
76,8 vuotta
19 milj.
9,5 milj.
81,3 km² kohti
105 km² kohti
51,2 %
51,7 %
6,2 %
7,3 %
4,5 %
3,6 %

Raha ja työ

8 187 €
8 792 €
8 748 €
10 211 €
13 877 €
15 432 €
23 722 €
23 206 €
825 €
906 €
69,0 %
81,1 %
6,1 %
4,4 %
40,0 tuntia
39,5 tuntia
18,4 %
14,0 %
5,0 %
5,3 %
19 960 €
23 000 €

Perhe ja koti

2,5
2,3
34,1 %
29,9 %
1,39
1,41
93,2 %
89,8 %

Terveys ja arki

731 100 000 asukasta kohti
637 100 000 asukasta kohti
381 100 000 asukasta kohti
371 100 000 asukasta kohti
789 100 000 asukasta kohti
682 100 000 asukasta kohti

Koulutus

19,5 %
31,6 %
28,6 1 000 asukasta kohti
32,4 1 000 asukasta kohti

Julkiset menot

8 028 €
10 135 €
5 339 €
7 594 €
59,3 %
74,6 %

Maa ja infrastruktuuri

238 398 km²
93 012 km²
45,3 1 000 km² kohti
81,5 1 000 km² kohti
4,9 1 000 km² kohti
20,8 1 000 km² kohti
461 1 000 asukasta kohti
461 1 000 asukasta kohti
95,5 %
93,9 %
1,56
3,47

Ympäristö

25,6 %
19,6 %
29,7 %
22,9 %

Mihin 100 euroa julkisia menoja kuluu

Jokainen euro, jonka kukin julkisyhteisö käyttää, jaettuna kymmeneen tehtävään, joista kaikki 27 maata raportoivat. Avaa rivi nähdäksesi 27 maan järjestyksen ja sen, mitä tehtävän sisällä on.

Romania

Unkari

Tehtävä
Romania
Unkari
13,5 %
21,2 %
3,8 %
4,2 %
6,5 %
3,7 %
15,6 %
16,3 %
2,0 %
0,8 %
3,5 %
2,0 %
12,0 %
10,0 %
2,5 %
5,2 %
9,3 %
10,4 %
31,4 %
26,0 %

Viitevuosi 2024. Julkiset menot yhteensä 100,00 € jokaisessa sarakkeessa, joten kymmenen osuutta summautuu aina sataan.

Usein kysyttyä: Romania ja Unkari

  1. Kuka käyttää suuremman osan ympäristönsuojeluun: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Romania: 2,0 %, kun Unkari 0,8 % — eroa 1,2 prosenttiyksikköä. Jätteet ja jätevedet, päästöjen torjunta, luonnon monimuotoisuus ja maisemansuojelu. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  2. Mikä on pinta-alaltaan suurempi: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Romania: 238 398, kun Unkari 93 012 — eroa 2,56×. Maan kokonaispinta-ala, sisävedet mukaan luettuina. Eurostat · Maapinta-ala ja Asukkaita neliökilometrillä · 2026. Katso luku

  3. Kuka käyttää suuremman osan vapaa-aikaan ja kulttuuriin: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Unkari: 5,2 %, kun Romania 2,5 % — eroa 2,7 prosenttiyksikköä. Liikunta ja vapaa-aika, kirjastot, museot, yleisradiotoiminta ja uskonnolliset yhteisöt. Eurostat · Julkiset menot tehtävittäin · 2024. Katso luku

  4. Missä asuu enemmän ihmisiä: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Romania: 19 milj., kun Unkari 9,5 milj. — eroa 99,6%. Maassa 1. tammikuuta vakinaisesti asuvat henkilöt. Eurostat · Asukkaita ja Naisia väestöstä · 2025. Katso luku

  5. Missä on enemmän rataa 1 000 km² kohti: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Unkari: 81,5, kun Romania 45,3 — eroa 80,0%. Käytössä olevaa rautatietä maan jokaista 1 000 neliökilometriä kohti. Eurostat · Rataverkko ja Rataverkon tiheys · 2024. Katso luku

  6. Missä useammalla aikuisella on korkeakoulututkinto: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Unkari: 31,6 %, kun Romania 19,5 % — eroa 12,1 prosenttiyksikköä. Osuus aikuisista, joiden korkein suoritettu koulutus on yliopisto- tai muu korkea-asteen tutkinto. Eurostat · Korkeakoulututkinto · 2025. Katso luku

  7. Missä työttömyys on korkeampi: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Romania: 6,1 %, kun Unkari 4,4 % — eroa 1,7 prosenttiyksikköä. Osuus työvoimaan kuuluvista 15–74-vuotiaista, jotka ovat vailla työtä ja etsivät sitä. Eurostat · Vailla työtä · 2025. Katso luku

  8. Missä suurempi osa energiasta on uusiutuvaa: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Romania: 25,6 %, kun Unkari 19,6 % — eroa 6,0 prosenttiyksikköä. Uusiutuvista lähteistä tulevan energian osuus energian loppukulutuksesta. Eurostat · Uusiutuva energia · 2025. Katso luku

  9. Missä on enemmän sairaalapaikkoja 100 000 asukasta kohti: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Romania: 731, kun Unkari 637 — eroa 14,7%. Sairaaloiden käytettävissä olevat vuodepaikat, 100 000 asukasta kohti. Eurostat · Sairaalapaikat · 2024. Katso luku

  10. Missä useammassa kotitaloudessa on lapsia: Romania tai Unkari?

    Korkeampi Romania: 34,1 %, kun Unkari 29,9 % — eroa 4,2 prosenttiyksikköä. Osuus yksityisistä kotitalouksista, joissa on vähintään yksi huollettava lapsi. Eurostat · Kotitaloudet, joissa on lapsia · 2025. Katso luku

Mediaaneja silloin kun se on mahdollista, menoissa keskiarvo asukasta kohti. Tämä henkilö on koottu julkaistuista tilastoista; hän ei ole maan yleisin asukas.