averageperson.euJeden štatistický štandard, 27 krajín
Preskúmajte údaje

Vedľa seba

Európska únia a Rumunsko

Tá istá otázka položená dvakrát. Čísla, ktoré sa delia podľa veku alebo pohlavia, sledujú ovládacie prvky na oboch stranách; ostatné zostávajú za celú krajinu a povedia to.

Vymeniť strany

Rumunsko

Najväčší rozdiel je pri ukazovateli Disponibilný príjem na osobu: Európska únia 22 939 € oproti Rumunsko 8 187 €, rozdiel 2,80×.

Vekvšetky vekové skupiny
Pohlavie

Jedna otázka na riadok

Svetlá značka na každom páse je hodnota EÚ27.

Číslo
Európska únia
Rumunsko

Ľudia

44,9 rokov
44,1 rokov
81,5 rokov
76,5 rokov
450,6 mil.
19 mil.
110 na km²
81,3 na km²
51,0 %
51,2 %
14,4 %
6,2 %
10,4 %
4,5 %

Peniaze a práca

22 939 €
8 187 €
25 952 €
8 748 €
29 954 €
13 877 €
43 658 €
23 722 €
76,1 %
69,0 %
6,0 %
6,1 %
37,3 hodín
40,0 hodín
16,3 %
18,4 %
7,7 %
5,0 %
41 700 €
19 960 €

Rodina a bývanie

2,3
2,5
28,7 %
34,1 %
1,34
1,39
68,5 %
93,2 %

Zdravie a každodenný život

507 na 100 000 obyvateľov
731 na 100 000 obyvateľov
374 na 100 000 obyvateľov
381 na 100 000 obyvateľov

Vzdelávanie

36,9 %
19,5 %
42,4 na 1 000 obyvateľov
28,6 na 1 000 obyvateľov

Verejné výdavky

19 707 €
8 028 €
16 198 €
5 339 €
81,7 %
59,3 %

Krajina a infraštruktúra

4 225 104 km²
238 398 km²
49,1 na 1 000 km²
45,3 na 1 000 km²
18,6 na 1 000 km²
4,9 na 1 000 km²
584 na 1 000 obyvateľov
461 na 1 000 obyvateľov
94,8 %
95,5 %
6,73
1,56

Životné prostredie

26,2 %
25,6 %

Kam ide €100 verejných výdavkov

Každé euro, ktoré vynaloží verejná správa, rozdelené do desiatich funkcií, za ktoré vykazuje všetkých 27 krajín. Otvorte riadok pre poradie 27 krajín a pre to, čo je v ňom.

Európska únia

Rumunsko

Funkcia
Európska únia
Rumunsko
12,4 %
13,5 %
3,0 %
3,8 %
3,5 %
6,5 %
10,8 %
15,6 %
1,7 %
2,0 %
1,5 %
3,5 %
15,0 %
12,0 %
2,4 %
2,5 %
9,7 %
9,3 %
40,0 %
31,4 %

Referenčný rok 2024. Celkové verejné výdavky 100,00 € v každom stĺpci, takže desať podielov vždy dá sto.

Časté otázky: Európska únia a Rumunsko

  1. Kde žije viac ľudí: Európska únia alebo Rumunsko?

    Európska únia: 450,6 mil.. Rumunsko: 19 mil.. Rozdiel je 23,66×. Ľudia s obvyklým pobytom v krajine k 1. januáru. Eurostat · Obyvatelia a Ženy v populácii · 2025. Pozrieť číslo

  2. Ktorá krajina má väčšiu rozlohu: Európska únia alebo Rumunsko?

    Európska únia: 4 225 104. Rumunsko: 238 398. Rozdiel je 17,72×. Celková rozloha krajiny vrátane vnútrozemských vôd. Eurostat · Rozloha a Obyvatelia na kilometer štvorcový · 2026. Pozrieť číslo

  3. Kto vynakladá viac na zdravotníctvo na obyvateľa: Európska únia alebo Rumunsko?

    Európska únia: 2 959 €. Rumunsko: 961 €. Rozdiel je 3,08×. Nemocnice, lekári, lieky a zdravotnícka technika a programy verejného zdravia. Eurostat · Verejné výdavky podľa funkcií · 2024. Pozrieť číslo

  4. Kde sa vyberie viac daní na obyvateľa: Európska únia alebo Rumunsko?

    Európska únia: 16 198 €. Rumunsko: 5 339 €. Rozdiel je 3,03×. Dane a čisté sociálne odvody, ktoré prijala verejná správa, na obyvateľa. Eurostat · Vybrané dane na obyvateľa · 2024. Pozrieť číslo

  5. Kto má viac na útratu, typický človek — Európska únia alebo Rumunsko?

    Európska únia: 22 939 €. Rumunsko: 8 187 €. Rozdiel je 2,80×. Mediánový ekvivalentný disponibilný príjem: príjem domácnosti po zdanení a transferoch, delený veľkosťou domácnosti podľa upravenej stupnice OECD. Koľko má na útratu jeden človek — nie mzda. Eurostat · Disponibilný príjem na osobu, Priemerný čistý príjem a Disponibilný príjem podľa veku · 2025. Pozrieť číslo

  6. Kde sa viac obyvateľov narodilo v zahraničí: Európska únia alebo Rumunsko?

    Európska únia: 14,4 %. Rumunsko: 6,2 %. Rozdiel je 8,2 bodov. Podiel obyvateľov narodených v inej krajine. Eurostat eviduje krajinu narodenia, nie etnicitu. Eurostat · Narodení v zahraničí a Narodení mimo EÚ · 2025. Pozrieť číslo

  7. Kde má vysokoškolské vzdelanie viac dospelých: Európska únia alebo Rumunsko?

    Európska únia: 36,9 %. Rumunsko: 19,5 %. Rozdiel je 17,4 bodov. Podiel dospelých, ktorých najvyššie ukončené vzdelanie je vysokoškolské alebo iné terciárne. Eurostat · S vysokoškolským vzdelaním · 2025. Pozrieť číslo

  8. Kde je viac nemocničných lôžok na 100 000 obyvateľov: Európska únia alebo Rumunsko?

    Rumunsko: 731. Európska únia: 507. Rozdiel je 44,0%. Lôžka dostupné v nemocniciach, na 100 000 obyvateľov. Eurostat · Nemocničné lôžka · 2024. Pozrieť číslo

  9. Kde býva viac ľudí vo vlastnom: Európska únia alebo Rumunsko?

    Rumunsko: 93,2 %. Európska únia: 68,5 %. Rozdiel je 24,7 bodov. Podiel ľudí bývajúcich v byte alebo dome vo vlastníctve svojej domácnosti, s hypotékou aj bez nej. Eurostat · Bývajú vo vlastnom · 2025. Pozrieť číslo

  10. Kde pochádza viac energie z obnoviteľných zdrojov: Európska únia alebo Rumunsko?

    Európska únia: 26,2 %. Rumunsko: 25,6 %. Rozdiel je 0,6 bodov. Podiel konečnej spotreby energie, ktorý pochádza z obnoviteľných zdrojov. Eurostat · Obnoviteľná energia · 2025. Pozrieť číslo

Mediány, kde sa dá, priemery na obyvateľa pri výdavkoch. Táto osoba je poskladaná z publikovaných štatistík, nie je to najčastejší obyvateľ krajiny.