averageperson.euJeden štatistický štandard, 27 krajín
Preskúmajte údaje

Vedľa seba

Rumunsko a Európska únia

Tá istá otázka položená dvakrát. Čísla, ktoré sa delia podľa veku alebo pohlavia, sledujú ovládacie prvky na oboch stranách; ostatné zostávajú za celú krajinu a povedia to.

Vymeniť strany

Rumunsko

Najväčší rozdiel je pri ukazovateli Disponibilný príjem na osobu: Európska únia 22 939 € oproti Rumunsko 8 187 €, rozdiel 2,80×.

Vekvšetky vekové skupiny
Pohlavie

Jedna otázka na riadok

Svetlá značka na každom páse je hodnota EÚ27.

Číslo
Rumunsko
Európska únia

Ľudia

44,1 rokov
44,9 rokov
76,5 rokov
81,5 rokov
19 mil.
450,6 mil.
81,3 na km²
110 na km²
51,2 %
51,0 %
6,2 %
14,4 %
4,5 %
10,4 %

Peniaze a práca

8 187 €
22 939 €
8 748 €
25 952 €
13 877 €
29 954 €
23 722 €
43 658 €
69,0 %
76,1 %
6,1 %
6,0 %
40,0 hodín
37,3 hodín
18,4 %
16,3 %
5,0 %
7,7 %
19 960 €
41 700 €

Rodina a bývanie

2,5
2,3
34,1 %
28,7 %
1,39
1,34
93,2 %
68,5 %

Zdravie a každodenný život

731 na 100 000 obyvateľov
507 na 100 000 obyvateľov
381 na 100 000 obyvateľov
374 na 100 000 obyvateľov

Vzdelávanie

19,5 %
36,9 %
28,6 na 1 000 obyvateľov
42,4 na 1 000 obyvateľov

Verejné výdavky

8 028 €
19 707 €
5 339 €
16 198 €
59,3 %
81,7 %

Krajina a infraštruktúra

238 398 km²
4 225 104 km²
45,3 na 1 000 km²
49,1 na 1 000 km²
4,9 na 1 000 km²
18,6 na 1 000 km²
461 na 1 000 obyvateľov
584 na 1 000 obyvateľov
95,5 %
94,8 %
1,56
6,73

Životné prostredie

25,6 %
26,2 %

Kam ide €100 verejných výdavkov

Každé euro, ktoré vynaloží verejná správa, rozdelené do desiatich funkcií, za ktoré vykazuje všetkých 27 krajín. Otvorte riadok pre poradie 27 krajín a pre to, čo je v ňom.

Rumunsko

Európska únia

Funkcia
Rumunsko
Európska únia
13,5 %
12,4 %
3,8 %
3,0 %
6,5 %
3,5 %
15,6 %
10,8 %
2,0 %
1,7 %
3,5 %
1,5 %
12,0 %
15,0 %
2,5 %
2,4 %
9,3 %
9,7 %
31,4 %
40,0 %

Referenčný rok 2024. Celkové verejné výdavky 100,00 € v každom stĺpci, takže desať podielov vždy dá sto.

Časté otázky: Rumunsko a Európska únia

  1. Kde žije viac ľudí: Rumunsko alebo Európska únia?

    Európska únia: 450,6 mil.. Rumunsko: 19 mil.. Rozdiel je 23,66×. Ľudia s obvyklým pobytom v krajine k 1. januáru. Eurostat · Obyvatelia a Ženy v populácii · 2025. Pozrieť číslo

  2. Ktorá krajina má väčšiu rozlohu: Rumunsko alebo Európska únia?

    Európska únia: 4 225 104. Rumunsko: 238 398. Rozdiel je 17,72×. Celková rozloha krajiny vrátane vnútrozemských vôd. Eurostat · Rozloha a Obyvatelia na kilometer štvorcový · 2026. Pozrieť číslo

  3. Kto vynakladá viac na zdravotníctvo na obyvateľa: Rumunsko alebo Európska únia?

    Európska únia: 2 959 €. Rumunsko: 961 €. Rozdiel je 3,08×. Nemocnice, lekári, lieky a zdravotnícka technika a programy verejného zdravia. Eurostat · Verejné výdavky podľa funkcií · 2024. Pozrieť číslo

  4. Kde sa vyberie viac daní na obyvateľa: Rumunsko alebo Európska únia?

    Európska únia: 16 198 €. Rumunsko: 5 339 €. Rozdiel je 3,03×. Dane a čisté sociálne odvody, ktoré prijala verejná správa, na obyvateľa. Eurostat · Vybrané dane na obyvateľa · 2024. Pozrieť číslo

  5. Kto má viac na útratu, typický človek — Rumunsko alebo Európska únia?

    Európska únia: 22 939 €. Rumunsko: 8 187 €. Rozdiel je 2,80×. Mediánový ekvivalentný disponibilný príjem: príjem domácnosti po zdanení a transferoch, delený veľkosťou domácnosti podľa upravenej stupnice OECD. Koľko má na útratu jeden človek — nie mzda. Eurostat · Disponibilný príjem na osobu, Priemerný čistý príjem a Disponibilný príjem podľa veku · 2025. Pozrieť číslo

  6. Ktorá verejná správa vynakladá viac na obyvateľa: Rumunsko alebo Európska únia?

    Európska únia: 19 707 €. Rumunsko: 8 028 €. Rozdiel je 2,45×. Celkové výdavky verejnej správy delené počtom obyvateľov: všetky úrovne verejnej správy spolu. Eurostat · Verejné výdavky podľa funkcií · 2024. Pozrieť číslo

  7. Kde má vysokoškolské vzdelanie viac dospelých: Rumunsko alebo Európska únia?

    Európska únia: 36,9 %. Rumunsko: 19,5 %. Rozdiel je 17,4 bodov. Podiel dospelých, ktorých najvyššie ukončené vzdelanie je vysokoškolské alebo iné terciárne. Eurostat · S vysokoškolským vzdelaním · 2025. Pozrieť číslo

  8. Kde je viac nemocničných lôžok na 100 000 obyvateľov: Rumunsko alebo Európska únia?

    Rumunsko: 731. Európska únia: 507. Rozdiel je 44,0%. Lôžka dostupné v nemocniciach, na 100 000 obyvateľov. Eurostat · Nemocničné lôžka · 2024. Pozrieť číslo

  9. Kde býva viac ľudí vo vlastnom: Rumunsko alebo Európska únia?

    Rumunsko: 93,2 %. Európska únia: 68,5 %. Rozdiel je 24,7 bodov. Podiel ľudí bývajúcich v byte alebo dome vo vlastníctve svojej domácnosti, s hypotékou aj bez nej. Eurostat · Bývajú vo vlastnom · 2025. Pozrieť číslo

  10. Kde pochádza viac energie z obnoviteľných zdrojov: Rumunsko alebo Európska únia?

    Európska únia: 26,2 %. Rumunsko: 25,6 %. Rozdiel je 0,6 bodov. Podiel konečnej spotreby energie, ktorý pochádza z obnoviteľných zdrojov. Eurostat · Obnoviteľná energia · 2025. Pozrieť číslo

Mediány, kde sa dá, priemery na obyvateľa pri výdavkoch. Táto osoba je poskladaná z publikovaných štatistík, nie je to najčastejší obyvateľ krajiny.